• Wycieczka terenowa w ramach II edycji Projektu PING

          • W piątek 17 stycznia uczniowie klas V i VI uczestniczyli w pierwszej wycieczce terenowej w ramach Projektu PING - Programie implementacji nauk geologicznych w szkołach podstawowych.  Nasi trenerzy z Instytutu Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zabrali nas aż w okolice Pińczowa w woj. świętokrzyskim. Tam w starym kamieniołomie dowiedzieliśmy się na czym polega praca geologa w terenie i  jak za pomocą młotka geologicznego bezpiecznie poszukiwać skamieniałości np. małży, otwornic i zębów rekina. Samodzielnie pobieraliśmy próbki skalne i identyfikowaliśmy różne rodzaje skał za pomocą kwasu solnego. Mimo dość rześkiej pogody zapału do pracy nikomu nie brakowało. Nasza wycieczka zakończyła się w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych gdzie pracownicy zespołu ds. edukacji ekologicznej w krótkiej prezentacji przedstawili nam walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe tego obszaru.

          • II edycja Projektu PING - wycieczki po Krakowie

          • Za nami bardzo pracowity projektowy tydzień. Wraz z Instytutem Geologii UJ, rozpoczęliśmy właśnie realizację zadań w II edycji unijnego Projektu PING - Programu Implementacji Nauk Geologicznych w Szkołach Podstawowych. We wtorek 17 grudnia uczestniczyliśmy w wycieczce pt. "Geologia w ochronie środowiska". Poznaliśmy źródła i skutki zanieczyszczeń z jakimi borykają się mieszkańcy Krakowa, ekologiczne sposoby utylizacji niesegregowanych odpadów oraz przeszliśmy szlakiem turystycznym po podziemiach Rynku Głównego.

            W czwartek 19 grudnia byliśmy na Wawelu. Tym razem na zajęciach pod hasłem "Geologiczne dziedzictwo". Obowiązkowym punktem wycieczki była Katedra z Dzwonem Zygmunta i Groby Królewskie. Zwiedziliśmy również wystawę "Wawel zaginiony", która obejmuje najstarsze zachowane budowle Wawelu, m.in. sień i podziemia dawnych kuchni królewskich, w których obecnie zostały umieszczone makiety zabudowy wzgórza wawelskiego w końcu XVIII w. 

          • Mikołajkowa wycieczka klasy VII

          • W ubiegły czwartek 5 grudnia uczniowie klasy VII wybrali się w ramach Mikołajek na wrotki. Do tej pory zdarzało się im jeździć na rolkach i łyżwach, ale ciężkie buty z czterema kołkami - to było zupełnie nowe doświadczenie. Zajęcia rozpoczęła krótka "sucha" rozgrzewka. Potem były ćwiczenia rozciągające z instruktorem, symulacje upadków i wstawania, slalomy oraz wyścigi. Wycieczka zakończyła się radosnym meczem hokeja, bo śmiechu było co nie miara!

          • Wycieczka do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej

          • 4 grudnia klasy 2-4 odwiedziły Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Dzieci przeszły ścieżkę edukacyjną słuchając, oglądając oraz chwaląc się wiedzą n/t zagrożeń pożarowych w domu, na łące, w lesie oraz zachowania się na drodze. Przypomnieli sobie zasady postępowania podczas powiadamiania służb o zdarzeniu. Najlepsze było jednak to, że można było ubrać kask, wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego i wziąć udział w wizualizowanej akcji strażaków. 

            Interesującym doświadczeniem byla też wizyta w Śląskim ZOO.

          • Finał konkursu"Moje królestwo w jesiennych barwach"

          • 21 listopada został rozstrzygnięty konkurs plastyczny"Moje królestwo w jesiennych barwach". Nagrodami były słodziaki z akcji Biedronki, gdyż konkurs był powiązany z projektem sieci sklepów Biedronka. Pierwsze miejsca zajęli: Karina Sopata, Filip Grochowina, Julia Siuta, Martyna Klęba. Drugie miejsca były dla:Alicji Burdy, Michała Kaszowskiego, Patryka Natkańca, Szymona Chmielowskiego i Miłosza Hulista. Na trzecim miejscu znalazły się prace: Małgorzaty Kmity, Karoliny Krzyworzeki i Kuby Rachwańca. Gratulacje dla zwycięzców.

          • Szkolna Zabawa Andrzejkowa

          • Wczoraj 27 listopada odbyła się w naszej szkole Zabawa Andrzejkowa. Uczniowie klas młodszych bawili się z wodzirejem w rytmie najnowszych przebojów. Rada Samorządu zorganizowała zabawę dla klas IV-VIII, podczas której królowały andrzejkowe wróżby i najpopularniejszy obecnie w szkole taniec - belgijka.

          • Wycieczka do teatru

          • 22 października klasy 1-3 pojechały do teatru Groteska na spektakl "Fryderyk szpak czyli bajka o szczurach". Reakcje uczniów były różne, ale sztuka bardzo wychowawcza - uczy empatii i tolerancji, pokazuje, że możliwe jest porozumienie  nawet między bardzo różniącymi się od siebie podmiotami. Po spektaklu dzieci udały się na spacer do parku Jordana i dzięki wspaniałej pogodzie spędziły tu czas na wspaniałej zabawie.

          • Spotkanie z Emocjuszem

          • W pierwszych tygodniach września klasy 1-3 gościły w swoich salach maskotkę Emocjusza w ramach projektu czytelniczego GCKiB "Oswoić Emocjusza - z emocjami za pan brat". Uczniowie każdej klasy spędzili z Emocjuszem 5 dni. Podczas tych spotkań uczniowie słuchali bajek o uczuciach, m.in. o radości, smutku, strachu, złości i wstydzie. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami n/t przeżywanych emocji i wykonywali ciekawe ćwiczenia, np. żegnali się ze swoimi smutkami układając ze swoich rysunków rzekę, przedstawiali w formie pracy plastycznej Krainę Radości i rysowali stracha na stracha dla swojego kolegi. Czas spędzony z Emocjuszem na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci.

          • EUROWEEK 2019

          • Kreatywna edukacja
            Uczniowie klas 4-8 naszej szkoły w dniach 19-23.09.2019 r. uczestniczyli w warsztatach językowych organizowanych przez Fundację Euroweek.
            Głównym celem warsztatów edukacyjnych było rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce poprzez aktywną pracę w zespole, przygotowanie autoprezentacji, scenek teatralnych oraz twórczość manualno – kreatywną.
            Dzięki interaktywnym zajęciom uczniowie włączali w się inscenizacje przedstawiające walory
            i życie mieszkańców krajów reprezentowanych przez wolontariuszy, min. Wietnam, Indonezja, Meksyk, USA i Argentynę. Przyjazna atmosfera oraz pozytywne nastawienie wolontariuszy zachęcały uczestników warsztatów do integracji, pokonywania własnych słabości i nieśmiałości. Była to ciekawa i kreatywna edukacja poprzez zabawę, taniec i śpiew , która z pewnością pozostanie efektywnym doświadczeniem i pięknym wspomnieniem.

          • Spotkanie z dziennikarzem TVP

          • Marzenia się spełniają, a każdy może być autorem swojej przyszłości!
            Prawda czy slogan?
            Każde dziecko lub nastolatek często zastanawia się nad swoją przyszłością. Wszyscy młodzi mają marzenia, zdolności, ale również ograniczenia. Wybór właściwej drogi jest trudny. Często popełniają błędy, ale one są nieodłącznym elementem procesu rozwoju
            i samodoskonalenia. Wiara we własne siły, świadomość swoich dobrych i słabych stron, dążenie do celu oraz samodzielność to ważne wartości w życiu młodego człowieka.

            W naszej szkole realizujemy program doradztwa zawodowego już wśród najmłodszych, dlatego też pragniemy przybliżyć naszym uczniom blaski i cienie różnych zawodów oraz sylwetki osób, dla których praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale przede wszystkim pasja i realizowanie swoich marzeń.
            30 października 2019 r. mieliśmy okazję poznać młodą dziennikarkę - reportera dla której praca to przygoda i ciągły rozwój. Uczniowie poznali kulisy pracy dziennikarza i reportera. Obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną a następnie zadawali pytania. Mamy nadzieję, że to spotkanie było inspiracją dla uczniów, aby zawsze rozwijali swoje zainteresowaniai podążali za marzeniami.

             

             

             

        • Ostatnie zajęcia laboratoryjne w ramach Projektu PING
          • Ostatnie zajęcia laboratoryjne w ramach Projektu PING

          • Wczoraj 31 maja odbyły się ostatnie zajęcia laboratoryjne I edycji Projektu PING. Tym razem odwiedziliśmy pracownię preparatyki makroskamieniałości, w której uczyliśmy się wydobywać ze skał cenne znaleziska np. muszle, kości czy odciski. Później poznawaliśmy tajniki dyfraktometrii rentgenowskiej i przygotowywaliśmy próby proszkowe skał do analizy minerałów ilastych. Na zakończenie, w laboratorium mikroskopii skaningowej, wysłuchaliśmy opowieści o możliwościach badania próbek skalnych przy użyciu precyzyjnego mikroskopu elektronowego.  

        • Osiągnięcia naszych uczniów na Gimnnym Konkursie Przyrodniczym
          • Osiągnięcia naszych uczniów na Gimnnym Konkursie Przyrodniczym

          • 29 maja reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w IV Gminnym Konkursie Przyrodniczym dla klas IV-VIII organizowanym w Sieciechowicach. W tym roku hasłem przewodnim konkursu było POWIETRZE. Rywalizacja była bardzo zacięta a poziom zawodników niezwykle wyrównany. Wyniki konkursu były dla nas ogromną radością, ponieważ TOMASZ TABOR kl. VI zajął II miejsce a BARBARA SADY kl. VI miejsce III. 

            Serdecznie gratulujemy!!!  

        • Wycieczka na Wawel
          • Wycieczka na Wawel

          • 28 maja uczniowie klas 1-3 brali udział w niecodziennej lekcji,bo w komnatach wawelskiego zamku.Tematem zajęć było życie codzienne na Wawelu.Uczniowie poznali wiele nowych słów związanych z pełnionymi na dworze funkcjami tych,którzy królowi służyli. A więc był wszystkim znany ogrodnik i kucharz,ale też wielkorządca, stolnik, psiarczyk,stajenny czy łożniczy.Usłyszeli też ciekawe historie dotyczące życia Jagiellonów i na pewno nie zapomną wspaniałych obrazów utrwalonych na arrasach.

        • Zajęcia laboratoryjne w ramach Projektu PING
          • Zajęcia laboratoryjne w ramach Projektu PING

          • W miniony piątek 24 maja gościliśmy w pracowniach Instytutu Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za nami zajęcia terenowe i obserwacje pracy geologów w terenie. Tym razem poznawaliśmy procesy przygotowania do badań skał przywiezionych z odsłonięć na teranie Polski i nie tylko, np. z Indii. Odwiedziliśmy kruszarnię i pracownię szlifierską. Z użyciem prostych odczynników chemicznych badaliśmy zawartość dwutlenku węgla w przygotowanych przez siebie próbkach skał. Pod mikroskopem, w ramach badań petrograficznych, oglądaliśmy kolorowe minerały w cieniuteńkich skalnych szlifach. Czekała nas również niespodzianka. Zwiedziliśmy wystawę pt. "Historia życia na Ziemi" w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. 

        • Wyniki XII edycji "Świetlika"
          • Wyniki XII edycji "Świetlika"

          • Znamy już długo wyczekiwane wyniki XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik". W tym roku najwyższe lokaty spośród 18 uczniów startujących z naszej szkoły zajęli:

            - KACPER JURKOWSKI kl. IV - nagroda 

            - KATARZYNA KMITA kl. IV - wyróżnienie 

            Serdecznie gratulujemy !!!