Aktualności

      • Wielki konkurs dla naszych mistrzów kodowania!
        • Wielki konkurs dla naszych mistrzów kodowania!

        • Uwaga, uczniowie klas 4-6!

          Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu "Stolica Scratch'a", o którym informowaliśmy na piątkowym apelu. Mamy nadzieję, że wielu z Was zabierze się z energią do pracy i stworzy znakomite gry i piękne kartki świąteczne smiley

           

          REGULAMIN KONKURSU „STOLICA SCRATCH’A”
          1. Konkurs przeznaczony jest dla chętnych uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Damicach.
          2. Konkurs zostaje ogłoszony 13 grudnia 2013r. i trwa do 7 stycznia 2014r.
          3. Konkurs ma charakter indywidualny – każdy uczestnik pracuje samodzielnie, grupy nie będą brane pod uwagę.
          4. Konkurs polega na stworzeniu (w czasie wolnym, w domu) w aplikacji Scratch:
          a.  gry o dowolnej tematyce. UWAGA! Gra konkursowa musi różnić się od gier poznanych podczas zajęć „Mistrzów Kodowania” (nie tylko wykorzystanymi duszkami, ale i zasadami gry, założeniami),
          b. interaktywnej (z ruchem, dźwiękiem, znikaniem i pojawianiem się elementów itp.) kartki o tematyce bożonarodzeniowej.
          5. Każdy uczestnik może zgłosić dowolną liczbę stworzonych przez siebie gier lub kartek.
          6. Wszelkie problemy związane z tworzeniem prac konkursowych można konsultować z paniami: Izabelą Chochół i Anną Jędryczko podczas kółka informatycznego (piątki 8.00 – 8.45) oraz kółka humanistycznego (piątki 14.30 – 15.15). Prowadzące ogłoszą także termin dodatkowych konsultacji w pierwszym tygodniu stycznia.
          7. Prace konkursowe należy zapisywać na pendrive lub płytę CD używając kodu (dowolnego słowa) i litery A (dla uczniów klasy 4) lub litery B (dla uczniów klas 5 i 6).
          Przykład: Krokus B
          8. Zebranie prac konkursowych nastąpi 7 stycznia 2014r. Każdy uczestnik oprócz pendrive’a/płyty CD przekaże komisji konkursowej zaklejoną kopertę, w której umieści swoje dane: kod oraz imię i nazwisko
          Przykład: Krokus – Janek Kowalski
          Po ogłoszeniu wyników pendrive’y  i  płyty CD zostaną zwrócone ich właścicielom.
          9. Zaszyfrowane prace oceni czteroosobowa komisja konkursowa, która będzie brała pod uwagę:
          a. oryginalność gry lub kartki
          b. mnogość wykorzystanych elementów (duszków, „klocków”)
          10. Komisja konkursowa wybierze cztery najlepsze prace czterech uczniów:
          a. dwie prace z grupy „Mistrzów Kodowania” p. Izabeli Chochół (klasa 4)
          b. dwie prace z grupy „Mistrzów Kodowania” p. Anny Jędryczko (klasy 5+6)
          Prace zostaną odszyfrowane po wybraniu zwycięzców.
          Jeśli okaże się, że pierwsze i drugie miejsce w danej grupie to prace tego samego ucznia, wtedy zostanie wybrana kolejna praca (tak, by z każdej grupy zostały nagrodzone dwie różne osoby).
          11. Nagrodą dla zwycięzców jest reprezentowanie szkoły podczas finału „Mistrzów Kodowania”. Impreza odbędzie się 13 i 14 stycznia 2014r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorzy zapewniają: zwrot kosztów przejazdu pociągiem, nocleg w hotelu, pełne wyżywienie, bogaty program wycieczki. Zwycięzcy pojadą do Warszawy z trzema nauczycielami.
          12. Wszelkie pytania dotyczące niniejszego regulaminu prosimy kierować do pań: Izabeli Chochół i Anny Jędryczko (przez e-dziennik lub osobiście).

          UWAGA!
          Żeby pobrać aplikację Scratch na swój komputer należy:
          1. wejść na stronę: www.scratch.mit.edu
          2. kliknąć „Pomoc” w górnej zakładce strony
          3. kliknąć „Scratch 2 Offline Editor (Beta)” (po prawej stronie ekranu)
          4. kliknąć „Install now”
          5. W oknie „Czy chcesz otworzyć lub zapisać plik?” wybrać „Zapisz” i wybrać miejsce zapisu.
          Aplikacja zostanie zainstalowana.
           

      • Andrzejkowy wieczór kodowania
        • Andrzejkowy wieczór kodowania

        • Klasy 4-6 chyba długo będą pamiętać piątek 29 listopada. Tego dnia w naszej szkole odbyła się niezwykła impreza andrzejkowa. O 17 wesoła gromadka scratchowych duszków zasiadła przed komputerami, by zrealizować kolejny moduł programu "Mistrzowie Kodowania". Tym razem uczniowie tworzyli ciekawą grę matematyczną. Zajęcia tym różniły się od wcześniejszych, że podczas nich byli obecni goście, którzy przyjechali do nas prosto z Warszawy. Organizatorzy programu - przedstawiciele firmy Samsung i Centrum Edukacji Obywatelskiej przyglądali się poczynaniom naszych przebierańców. Całość została uwieczniona na kamerze i na aparacie fotograficznym, ponieważ razem z gośćmi przyjechali panowie filmowcy :)  Po zajęciach naszych uczniów do zabawy zaprosił wodzirej, który zaproponował młodzieży szereg zabaw, konkursów i wspaniałą muzykę. Każdy uczestnik balu otrzymał także od zaproszonych gości miłe upominki związane ze Scratchem. Niektórzy mogli poczuć się jak gwiazdy, ponieważ ekipa filmowców przeprowadziła z dziećmi wywiady. Z zebranego przez nich materiału powstanie filmik promujący "Mistrzów Kodowania" i naszą szkołę. W oczekiwaniu na niego zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy. 

      • Andrzejki klas 0-3
        • Andrzejki klas 0-3

        • Tegoroczne andrzejki szkolne dla klas młodszych odbyły się wyjątkowo wcześnie, bo 25 listopada. Przed południem uczniowie poznali tradycje andrzejkowe i wróżyli sobie m.in. za pomocą butów,serduszek z imionami, kart i kości. Lanie wosku odłożyli na wieczór 29 listopada, żeby wspólnie z rodziną w ten sposób się pobawić. Po południu do wspólnych zabaw i pląsów poprowadził dzieci Wodzirej. Były Kaczuchy, Makarena, Gangnam Style i wiele innych tanecznych hitów. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy z workami oraz kalambury.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

      • Wycieczka klas 1 - 3
        • Wycieczka klas 1 - 3

        • 28 listopada uczniowie klas 1-3 pojechali na wycieczkę do Krakowa. W pierwszej części wycieczki odwiedzili Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którym mieli zajęcia warsztatowe dotyczące legend krakowskich. Oprócz słuchania i oglądania legend mogli rozwiązać krzyżówkę, pokolorować ilustrację do wybranej legendy, a nawet odegrać scenkę, w której przyjęli role: Tatarów, hejnalisty i kościoła Mariackiego. Kolejnym etapem wycieczki był Teatr Groteska, w którym dzieci zachwyciły się interpretacją wierszy Jana Brzechwy w spektaklu ,,Towarzystwo Pana Brzechwy".

          W "albumie fotograficznym" dostępne sa zdjęcia z wycieczki.

      • Teatrzyk w OP
        • Teatrzyk w OP

        • 26 listopada br. dzieci z Oddziału Przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach plastyczno-teatralnych
          pt. "Z wizytą u Baby Jagi", zorganizowanych w ich sali przez przedstawicielki "Twórczego Zakątka" w Krakowie. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wizyty grupy teatralnej.

      • Dzień Życzliwości
        • Dzień Życzliwości

        • 22 listopada Mały Samorząd naszej szkoły przygotował obchody Dnia Życzliwości. Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia uczniom i nauczycielom naklejek z wesołymi uśmiechami, które miały nam przypominać o życzliwości i uprzejmości. Ściany korytarza zostały ozdobione tematycznymi hasłami. Następnie dzieci wykonały Drzewo Życzliwości, które umieszczono w widocznym miejscu. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na "order Życzliwości" i plebiscyt na najbardziej życzliwego ucznia. Na zakończenie wręczono dyplomy i upominki.

          W "albumie fotograficznym" dostępne są zdjęcia z uroczystości.

      • "Nasza szkoła nocą jest taka ładna"
        • "Nasza szkoła nocą jest taka ładna"

        • ...stwierdziła jedna z uczestniczek Nocy Kodowania – imprezy dla klas IV – VI, która rozpoczęła się w piątek 15 listopada, a zakończyła dopiero w sobotnie przedpołudnie. Uczniowie zebrali się, by zrealizować trzy moduły programu "Mistrzowie Kodowania" – stworzyć trzy wesołe gry komputerowe w aplikacji Scratch. Grupa podzielona na dwa zespoły dzielnie pracowała pod opieką p. Izabeli Chochół i p. Anny Jędryczko. Przeprowadzenie zajęć jednocześnie w dwóch salach było możliwe dzięki wypożyczeniu szkole przez firmę Samsung dwunastu laptopów, a także dzięki doposażeniu szkoły w drugą tablicę interaktywną w ramach projektu „Z sukcesem mi do twarzy”. Dzieci świetnie radziły sobie z zadaniami, każdemu udało się stworzyć grę.

          Jednak Noc Kodowania to nie tylko praca ze Scratchem – dużą atrakcją było samo nocowanie na materacach czy karimatach czy bieganie po szkole w piżamach laugh  Rodzice zapewnili wszystkim uczestnikom pyszne posiłki – pizzę, kanapki, owoce, ciasta, przegryzki, ciepłe i zimne napoje. Uczniowie mogli dzielić się swoimi wrażeniami, zapisując je na dużym arkuszu papieru. Najczęstsze wypowiedzi to: „Jest super!”, „Jestem niewyspana, ale i tak jest fantastycznie”, "Bardzo fajnie!". Dzieciaki mają też możliwość wypowiedzenia się na temat Nocy Kodowania w ankiecie internetowej, która dostępna jest na szkolnej platformie edukacyjnej. Wszyscy pytają „Kiedy znów?”

          Zachęcamy do zajrzenia do „albumu fotograficznego”, gdzie dostępne są zdjęcia z imprezy.

      • Krakusek
        • Krakusek

        • 6 listopada, mimo niezbyt sprzyjającej pogody, klasa trzecia odbyła kolejną wycieczkę, tym razem do Krakowa. Wycieczka była poświęcona omówieniu, w sposób aktywizujący dzieci, zagadnień związanych z konkursem "Krakusek", który odbędzie się w styczniu i będzie miał charakter pisemnego testu. Działanie nosiło tytuł ,,Po dwóch stronach starej Wisły-z Kazimierza na Wawel". Zaczęło się od spaceru spod dawnego ratusza na Kazimierzu do kolejnych kościołów: Bożego Ciała, św. Katarzyny, Kościoła na Skałce i kościoła Bernardynów. Po drodze dzieci wykonywały wiele ciekawych zadań przygotowanych przez organizatorów. Wycieczka zakończyła się warsztatami muzealnymi w Zamku Królewskim. Uczniowie obejrzeli wystawę zatytułowaną ,,Wawel zaginiony" i poznali wiele ciekawych szczegółów dotyczących czasów średniowiecznych. Przed trzecioklasistami jeszcze dużo pracy własnej w przygotowanie do konkursu, więc życzmy im wytrwałości i powodzenia na styczniowym sprawdzianie.

           

          W "albumie fotograficznym" dostępne są zdjęcia z wycieczki.

        • To lubimy!

        • Klasa III wykorzystała w październiku piękną jesienną aurę i dwukrotnie wyruszyła do lasu. Pierwsza wyprawa miała na celu poznanie warstwowej budowy lasu. Uczniowie rozpoznawali rośliny wchodzące w skład poszczególnych warstw, zbierali skarby leśne, mierzyli temperaturę i obwody pni drzew oraz wsłuchiwali się w odgłosy lasu. Wspaniale było chować się za drzewami czy też opierając się o pnie  gimnastykować się. Drugi spacer odbył się w przededniu Wszystkich Świętych. Tym razem dzieci zabrały ze sobą znicze, aby postawić je na mogile z czasów I wojny światowej.
           
                             
        • "Święto Nowicjusza"

        • 17 października dzieci z Oddziału Przedszkolnego zgodnie z tradycją naszej szkoły obchodziły Święto Nowicjusza, w trakcie którego zostały pasowane na Zerówkowiczów. Na pamiątkę dostały dyplomy oraz drobne upominki. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.

           

                        

        • Teatrzyk dla OP

        • 8 października dzieci z Oddziału Przedszkolnego obejrzały występ teatru Art-Re pt. "Jesień u Kubusia Puszatka". Miały możliwość czynnego udziału w spektaklu. 

           

                        

        • Oddział Przedszkolny w bibliotece

        • Podobnie jak w ubiegłym roku, dzieci z Oddziału Przedszkolnego będą uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych i codziennie słuchać bajek lub opowiadań czytanych przez wychowawcę.

                      

      • Jesteśmy ambasadorami programu „Mistrzowie Kodowania”
        • Jesteśmy ambasadorami programu „Mistrzowie Kodowania”

        • Z przyjemnością informujemy, że spotkała nas miła niespodzianka i olbrzymie  wyróżnienie. Samsung Electronics Polska wraz z partnerami wybrał naszą szkołę do przeprowadzenia pilotażowego kursu programowania dla uczniów klas 4-6. Wyróżnienie jest tym większe, że w całej Polsce to samo szkolenie przeprowadzą oprócz nas tylko 33 szkoły (z każdego województwa jedynie dwie placówki!)!   Nasze zaangażowanie w projekty i programy (m.in. „Szkoła z klasą 2.0”) zostało dostrzeżone na arenie ogólnopolskiej i organizatorzy kursu „Mistrzowie Kodowania” postanowili powierzyć nam funkcję propagatorów i ambasadorów programu.

          Czym jest programowanie? Jak stwierdzają organizatorzy programu, programowanie to trzeci język – zaraz za językiem polskim i językiem angielskim. Pozwala ludziom komunikować się z komputerem i tworzyć strony internetowe, gry, aplikacje itp. Szacuje się, że ta umiejętność będzie niezbędna w bardzo wielu zawodach, które za 10-15 lat wykonywać będą nasi uczniowie.

          Co oprócz perspektyw na przyszłość kodowanie da naszym dzieciom? Pomoże im w logicznym myśleniu i rozwiązywaniu problemów. Nauczy współpracy i radzenia sobie z problemami. Wyćwiczy cierpliwość i wytrwałość.

          Mamy do przeprowadzenia 16 godzin nieobowiązkowych zajęć kodowania dla klas 4 -6 (pierwsze już za nami). Kurs zakończy się w grudniu, by w styczniu reprezentacja naszej szkoły mogła pojechać do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i na własnym stoisku zaprezentować swoje dzieła. Zajęcia prowadzą Panie Izabela Chochół i Anna Jędryczko, które na trzydniowym szkoleniu w Warszawie przeszły cały kurs programowania.

          Terminy kolejnych spotkań dzieci z tajemniczymi duszkami zostaną podane niebawem. W ramach programu przewidzianych jest kilka miłych niespodzianek, o których będziemy informować na bieżąco.

          Poniższy link odsyła do oficjalnej strony organizatorów programu:

          http://mistrzowiekodowania.pl/

          Tu natomiast można sprawdzić, że damicka szkoła to jedna z dwóch szkół w Małopolsce, które spotkał zaszczyt realizacji zajęć:

          http://www.ceo.org.pl/pl/mistrzowiekodowania/news/szkoly-w-programie

      • Ciekawa praca piekarza
        • Ciekawa praca piekarza

        • 1 października klasa trzecia spędziła niezwykłe i pracowite dwie i pół godziny w piekarni u pana Sajmbora w Naramie. Dzieci obejrzały część produkcyjną piekarni, przyglądały się etapom powstawania chleba i własnoręcznie formowały przeróżne rodzaje pieczywa. Wykonane przez siebie chleby i bułki zabrały do domu. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i mocno zaangażowani w zajęcia, którym towarzyszyła przemiła atmosfera stworzona przez właścicieli piekarni. Bardzo im za to dziękujemy.

      • Nowe dokumenty na naszej stronie internetowej
        • Nowe dokumenty na naszej stronie internetowej

        • Zwracamy Państwa uwagę na nową zakładkę (po lewej stronie ekranu) dotyczącą projektu dla klas IV - VI "Z sukcesem mi do twarzy". Znajdą tam Państwo wszelkie dokumenty i informacje dotyczące programu.

          Poza tym w zakładce "Dokumenty szkoły" czeka na Państwa szczegółowa oferta zielonej szkoły planowanej na ten rok szkolny.

        • Spotkanie z rodzicami

        • Zapraszamy na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z rodzicami, które odbędzie się 11 września (środa) o godzinie 1700.

      • Inauguracja roku szkolnego 2013/14.
        • Inauguracja roku szkolnego 2013/14.

        • Zapraszamy naszych uczniów i wychowanków na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14 w poniedziałek 2 września 2013r. o godz. 930.

          Uroczystość rozpoczęcia  w przypadku ładnej pogody odbędzie się na boisku szkolnym, w razie deszczu - w hallu szkoły.

          Po uroczystości spotkanie z wychowawcami w salach.

        • "5 porcji warzyw, owoców i soku"

        • Oddział przedszkolny otrzymał certyfikat zrealizowania programu "5 porcji warzyw, owoców i soku". Mamy nadzieję, że udział w programie poszerzył wiedzę dzieci o korzystnym dla ich organizmów działaniu warzyw, owoców i soku w codziennej diecie i zaowocuje właściwymi nawykami żywieniowymi zarówno przedszkolaków, jak i ich rodziców.

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.